Prvi modul jedanaeste generacije Akademije političke odgovornosti organiziran je od 15. do 17. novembra na Bjelašnici u Hotelu Han i okupio je 20 izuzetnih mladih ljudi iz različitih krajeva Bosne i Hercegovine.
Program je započeo sa uvodnim predavanjem dugogodišnjeg saradnika Fondacije Boris Divković, Alena Kristića, na temu kritičkog osvrta na savremene političke paradigme odnosa politike i etike – po čemu je Akademija preponatljiva. Nakon toga smo novim polaznicima/ca prikazali dokumentarni film o Borisu Divkoviću – “Div”.
Sljedeći dan, Alen je sa učesnicima/ca obradio pojmove i tipologije političke kulture, i njenog razvitka tokom individualne socijalizacije kroz prizmu obitelji – škole – religijske zajednice. Predstavljajući različite oblike političke kulture, opisane kroz eminetne krojače društvene teorije, između kojih i Gabriel Almond i Sidney Verba kroz svoje djelo The Civic Culture (1974), učesnici/ce su se energično uključili u razgovor i diskusiju.
Na sljedećem predavanju nam se pridružila dr. Svetlana Cenić, ekonomstkinja, kolumnistkinja i politička analitičarka. Svetlana je kroz prijateljsku atmosferu i interaktivnu diskusiju razgovarala o pitanjima političke odgovornosti unutar stranaka, gdje je i polaznicima koji su politički aktivni postavljala intelektualno provokativna pitanja. Polaznici su prenijeli svoja iskustva, o tome koliko su stariji i rukovodeći članovi cijenili njihove sugestije i komentare, te da li im je data prilika da iznesu i realiziraju svoje ideje. Većina polaznika je potvrdila da postoje limitacije političkog rada po pitanju mladih unutar stranke, te su izrazili želju za boljim razumijevanjem, podrškom i edukacijom. Svetlana je prenijela neke od primjera mogućih strategija mobilizacije odgovornog učešća u donošenju političkih oduka, poput djelovanja unutar porodičnih i prijateljskih krugova, stvaranju saveznika i istomišljenika unutar stranke sa ciljem reformisanja stranke iznutra, te stvaranju dobrih odnosa sa članovima i članicama drugih stranaka.
Praktični dio modula je obilježila radionica analize globalnih političkih portreta. Alen Kristić je vodio i osmislio radionicu, podjelivši učesnike u četiri grupe. Grupe su analizirali, čitali i odgovarali na pitanja koja su potom prezentovali pred cijelom grupom. Odabrani portreti su predstavljeni iz različitih sfera političkog i društvenog aktivizma, osobe sa kojim šira javnost nažalost nije dovoljno upoznata. U pitanju su: Diplomatsko-politički portreti: Aristides de Sousa Mendes, Dag Hammarskjöld: Socijalno-ekološki portret: Dorothy Stang; Književno-aktivistički: Bertha von Suttner; Mirovno-politički: Abdul Ghaffar Khan. Učesnici/ce su pokazali zavidan nivo interesovanja, te samog učešća u grupnom radu i prezentovanju. Izrazili su i potrebu za dubljim istražavanjem ovih lićnosti, jer su razumijeli važnost svijetlih tački u političkom i društvenom životu, primjerima iz historije, koji ih mogu nadahnuti za njihov dalji rad.
Jedan od najzanimljivih djelova ovog modula je svakako bio koncept panel diskusije sa predstavnicima/ama romske zajednice, LGBTQ zajednice i zajednice osoba sa invaliditetom. Diskusiju je moderirao i vodio Alen Kristić, a kao panelisti su nam se pridružili: Dervo Sejdić ispred udruženja Kali Sara – Romski informativni centar, Amina Imamović ispred Sarajevskog Otvorenog Centra i Samir Đulić ispred Udruženja distrofičara Bužim. Vrijedno je istaći da su Amina i Samir alumnisti Akademije političke odgovornosti, što nas itekako raduje obzirom da se njihova veza i suradnja sa Akademijom konstantno nadopunjuje. Primarni cij ovog panela jeste da upoznamo buduće političke aktiviste/ice sa marginaliziranim skupinama i sa načinom kako se trebaju odnostiti prema istima u svom političkom djelovanju. Panelisti su predstavili sebe, svoju životnu priču, profesionalan rad, zalaganje i dugogodišnji aktivizam. Prenijeli su iste vrste izazova sa kojima se susreću, do nedovoljnog razumijevanja u društvu te u nedovoljnoj zastupljenosti unutar političkih procesa, lokalno i globalno. Učesnici su postavljali pitanja, razgovarali tokom i poslije panel diskusije, te pokazali veliko interesovanje za upoznavanjem naših panelista, njihovih priča i aktivističke borbe.
Finalni dan modula su obilježila dva predavanja o populizmu, koja se vežu jedan uz drugog, dajući adekvatan završetak priči koju smo gradili kroz čitavu agendu. Prof. dr. Sarina Bakić je predstavila Kritičko propitivanje populističkih strategija kroz prizmu spomeničke kulture i kulture pamćenja. Tokom predavanja, zajedno sa učesnicima/ca smo analizirali savremene probleme populističkih politika sa otkrivanjima spomenika, krojenjima narativa i samom pogubnom politiziranju žrtava i ratnog naslijeđa. Učesnici su bili izuzetno aktivni i pokazali su odlično razumijevanje za tematiku i otvorenost ka novim saznanjima u sklopu socioloških teorija koji propituju problematiku ove vrste populizma.
Zadnje predavanje modula je održala prof. dr. Zilka Spahić Šiljak na temu Savezništva desničarskog populizma & antirodnog pokreta kao rastuća prijetnja demokraciji. Predavanje se odlično nadovezalo na prethodno predavanje prof. Bakić i dalo je sjajan uvod za drugi modul i teme koje će se dodatno fokusirati na feminizam i rodnu jednakost. Prof. Spahić Šiljak je kao ekspertica iz oblasti rodnih studija dala sjajan historijski uvid razvijanja misli feminizma, pitanja roda i odnosa religije-roda-politike. Profesorica je dala i primjere iz svijeta i regiona, te naglasila je da je ključna odlika ovakvih politika oslanjanje na politiku straha i na aroganciju neznanja. Koristi se i instrumentalizaciji manjina gdje se one izdvajaju pod pojam „drugi“, te se također koristi i u anti-migrantskim, islamofobičnim ili homofobnim narativima. Učesnici/ce su pokazali veliko interesovanje za ove teme, te su zasigurno pokazali spremnost da iste obrađuju i na narednom modulu.
No Comments