Izložba o govoru mržnje pod nazivom “Galerija uvreda” otvorena je 9. oktobra 2020. godine u Historijskom muzeju BiH
Izložba je nastala kao inicijativa i projekt mladih aktivistkinja i aktivista šest političkih stranaka iz FBiH i RS-a, koji su kroz edukativne treninge učili o zajedničkoj borbi protiv govora mržnje i nasilnog ekstremizma. Izloženi su primjeri govora mržnje s online platformi koje su aktivisti Fondacije prikupljali od januara do oktobra 2020., u sklopu praktičnog dijela Galerija uvreda – tri edukativna treninga koji su održani u Sarajevu, Banja Luci i Mostaru .
Na otvorenju izložbe uvodnu riječ su održale psihologinja Dželila Mulić Čorbo i Jasmina Mršo, saradnica BDF-a. Zatim je održana panel diskusija na temu govora mržnje i pravnih okvira u BiH sa Mirjanom Marinkovic Lepić, Sašom Magazinovićem i Semirom Degirmendžić
Narednog dana, u subotu je održana radionica na temu emocija i emocionalne inteligencije koju je vodila Dželila Mulić Čorbo. Zatim je održan dijalog sa demobilisanim borcima.
U nedjelju su Adi Skaljic and Faris Sehovic vodili radionicu na temu zakona o govoru mržnje u BiH.
Cilj izložbe je podići svijest javnosti o posljedicama korištenja online platformi za promovisanje negativnih i opasnih poruka te da se napravi jasna distinkcija između govora mržnje i slobode govora. Glavni cilj projekta “Galerije uvreda” je osigurati zakonske izmjene kako bi se govor mržnja adekvatno sankcionisao.
Ovaj projekat su finansijski podržali IOM Bosnia and Herzegovina, USAID – US Agency for International Development i BHRI program, a realizovan je od strane Fondacije Boris Divković.
No Comments