Fondacija Boris Divković od ove godine organizira Regionalnu Gender Akademiju kao nastavak prethodne Regionalne Gender Konferencije. Od 26. do 28. jula, okupili smo učesnice iz ukupno 4 zemlje Zapadnog Balkana, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije.
Budući da se prvi modul ticao prava žena na radu, tokom dva prethodna dana na prvom modulu imale smo priliku čuti nešto više o neravnopravnosti u radnom okruženju – odnosno zašto su muškarci i žene neravnopravno tretirani i plaćeni na poslu, zahvaljujući Maidi Zagorac, aktivistici za prava žena.
Zajedno sa Aidom Olević-Maljević, direktoricom Svijet print d.o.o. i glavnom i odgovornom urednicom magazina Ljepota & Zdravlje razgovarale smo o izazovima savremene žene.
Hana Sokolović moderirala je diskusiju zajedno sa panelistkinjama Sabinom Ćudić, zastupnicom u predstavničkom domu parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Sabinom Radić, vozačicom tramvaja, te Enidom Ramić, pukovnicom u Ministarstvu odbrane Bosne i Hercegovine o tipičnim i netipičnim poslovima za žene – šta nam to društvo nameće?
Slijedeći dobru praksu sa prethodne regionalne gender konferencije kada je Fondacija Boris Divković inicirala podnošenje zajedničke inicijative u ukupno 4 zemlje Zapadnog Balkana, a ista se ticala uvođenja elektronskih narukvica počiniocima nasilja u porodici, i ove godine cilj je podnijeti zajedničku regionalnu inicijativu za sve uključene zemlje.
Tokom drugog dana, zajedno sa Lejlom Mamut, programskom službenicom za rodna pitanja OSCE-a razgovarali smo o učešću žena u politici, dok su projektna koordinatorica Fondacije Boris Divković Dženana Dramalija i šef odjela za politike i istraživanja Anes Hodžić moderirali diskusiju odabira zajedničke inicijative na kojima će naše učesnice raditi između modula.
No Comments